ODA İŞLEMLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

  • Yeni iş yeri açmak isteyenler ilk önce bağlı olduğu vergi dairesine vergi açılış kaydını yaptıracak, daha sonra esnaf sicil kaydı yapılacak. Üyelerimizin oda kayıt işlemleri için öncelikle vergi levhası, sonrasında esnaf sicil kaydı gerekir.
  • Oda aidat artışları Ticaret Bakanlığına bağlı asgari ücret tespit komisyonu kararı uyarınca yapılmış olup, oda aidatları iki eşit taksitte ödenmektedir. Ödeme zamanları nisan ve ekim aylarıdır.
  • 2021 yılına ait yeni fiyat tarifemiz çıkmış olup, iş yerlerinizin görünür bir yerine asılması zorunludur.
  • İş yerlerini kapatan üyelerimizin ilk önce vergi kaydını sildirmesi akabinde esnaf sicil kaydının silinmesi son olarak oda kaydını sildirmesi gerekmektedir.
  • Oda üyelerimizin; iş yerleri için adres değişikliği yaptığında bağlı olduğu vergi dairesi, esnaf sicil ve oda kayıtlarında güncelleme yapması zorunludur. (Ayrıca telefon numaraları değişen üyelerimizin yeni telefon numaralarını odamıza bildirerek güncelleme yapması sizlere bilgi paylaşımı açısından oldukça önemlidir.)

İŞ YERİ KİRALARININ ÖDENMESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

İş yeri kira bedellerinin kanun gereği vergi dairesine beyan ettikleri kira miktarı; mal sahibinin banka hesabına yatırılması veya mal sahibi adına PTT vasıtası ile havale edilmesi zorunludur. Aksi takdirde kira bedellerini bu yolla ödemeyenlerin cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacağı kesindir.

BASİT USUL MUHASEBE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ GENEL UYGULAMALAR

Basit usule tabi olup muhasebelerini Odamızda tutturan üyelerimizin yılın 3 aylık dilimlerinde yeni çıkan vergi düzenlemeleri gereği basit usule tabi vergi mükelleflerine 3 ayda bir beyan verilme zorunluluğu getirilmiştir.

Beyan verilen bu 3 aylık dilimlerde vergi beyanı e-beyan sisteminde verilmediği takdirde defterdarlık tarafından para ceza uygulaması olmakla birlikte ocak, şubat, mart ayına ait beyan (yani müşteriye kesilen fişleriniz ve dükkânınızın elektrik, su doğalgaz, kozmetik ürün faturaları, Bağkur ve kira ödemeleri gibi) olan gelir ve giderlerin en geç nisan ayı ilk haftası, nisan, mayıs, haziran ayı beyanı temmuz ayı ilk haftası, temmuz, ağustos, eylül ayı beyanı ekim ayı ilk haftası ekim, kasım aralık ayı beyanı ocak ayı ilk haftası muhasebe evraklarının yani gelir ve gider evraklarınızın Odamıza getirilmesi gerekmektedir.

Muhasebeye getirilen evraklar gelir idaresi e-beyan sistemine işlenmesi zorunludur.

Ayrıca bu konu ile ilgili Odamızdan telefonlarınıza gelen SMS mesajların dikkate alınması ve mesajlarda belirtilen tarihe kadar gelir ve gider evraklarının getirilmesi zorunludur.